Gigantul chinez Shein a recunoscut că a renunțat la anumiți furnizori din cauza exploatării copiilor în muncă

Lectură de un minut

02 Sep 2024 - Știri și Noutăți

Gigantul chinez Shein a recunoscut că a renunțat la anumiți furnizori din cauza exploatării copiilor în muncă

Redacția Retail.ro

Abonează-te pe  

Shein a înregistrat anul trecut două cazuri de muncă a copiilor la furnizorii săi. Gigantul chinez al fast-fashion-ului încearcă să contracareze criticile la adresa modelului său de afaceri prin creșterea numărului de audituri.

Sursa foto: Shutterstock.com

Compania a raportat munca copiilor la doi furnizori în noul său raport de sustenabilitate din 2023, adăugând că a oprit comenzile cu furnizorii în cauză până când aceștia au luat măsuri pentru a rezolva problema.

În plus, compania și-a revizuit politica de furnizori: de acum înainte, relația va fi încetată imediat în cazul unor încălcări grave, scrie retaildetail.eu.

Anul trecut, Shein spune că a efectuat 3.990 audituri ale furnizorilor, o creștere destul de mare față de cele 2.812 audituri din 2022 și abia 664 din 2021. Problema muncii copiilor este în scădere, susține retailerul online chinez: în 2021, 1,8 % din audituri minori la locul de muncă, până la 0,3 % în 2022 și 0,1 % anul trecut.

Shein extinde aceste măsuri pentru a contracara criticile conform cărora modelul său de afaceri ultra-ieftin este incompatibil cu practicile de afaceri etice.

Compania în creștere rapidă are tot interesul să-și șlefuiască imaginea în perioada premergătoare IPO-ului său planificat la Londra, după ce planurile pentru o IPO din SUA au fost forțate să fie anulate.

Retail.ro /  Retail.ro /  Știri și Noutăți /  Gigantul chinez Shein a recunoscut că a renunțat la anumiți furnizori din cauza exploatării copiilor în muncă