În 2025, August intenționează să deschidă între 10 și 87 de noi locații, incluzând magazinele Profi care vor fi preluate, dacă procesul va fi finalizat. Strategia de integrare se bazează pe o analiză detaliată a fiecărei locații pentru a adapta oferta la cerințele locale, păstrând elementele funcționale din formatul actual și implementând standardele proprii ale magazinelor August.
Întrebat cum plănuiește să integreze și să adapteze rețeaua sa de magazine la formatul fostelor magazine Profi, antreprenorul a menționat că această tranziție va beneficia de expertiza acumulată din experiențe anterioare.
Integrarea va fi ghidată de o analiză detaliată a fiecărei locații, pentru că locația poate fi competitivă atât timp cât aduce valoare pentru client. Vom păstra ce este funcțional în formatul existent, dar vom aduce standardele noastre în ceea ce privește experiența clienților, selecția produselor și eficiența operațională. Echipele locale vor beneficia din start de mentoring și training-uri pentru a asigura o tranziție lină. Toată firma va face trece la următoarea etapă de dezvoltare, specifică unei rețele de 100 magazine, așa cum a fost PROTON, firma pe care am condus-o din 1999 până în anul 2009. Avem deja un exemplu concret cu magazinul August Țepeș, deschis în noiembrie, care era un fost magazin Profi până în octombrie 2024. Rezultatele sunt încurajatoare, având deja zile în care vânzările acoperă costurile de exploatare.
Gabriel Sandu, CEO rețeaua de magazine August
Diversificarea ofertei și concurența cu lanțurile mari
August își propune să diferențieze noile locații printr-o gamă extinsă de produse proaspete și premium, punând accent pe gust și sustenabilitate.
Formatul magazinelor va fi adaptat cerințelor comunităților locale, oferind flexibilitate și proximitate. „Fiecare magazin este unic, iar 90% din produse sunt selectate în funcție de așteptările comunității pe care o deservim,” a adăugat Sandu, la solicitarea Retail.ro.
Compania se concentrează pe a construi relații strânse cu furnizorii locali, ceea ce îi oferă un avantaj competitiv față de lanțuri mari precum Mega Image sau Lidl, spune antreprenorul.
Neînțelegeri la raft: Delhaize retrage promoțiile produselor Procter & Gamble din magazine
Provocările din 2024 și obiectivele pentru 2025
Anul 2024 a fost unul plin de provocări și oportunități pentru August, inclusiv creșterea costurilor operaționale și consolidarea proceselor interne.
Compania estimează o cifră de afaceri de 8 milioane de euro pentru acest an, marcând o creștere de peste 20% față de 2023, a mai explicat Sandu.
Pentru 2025, August are trei obiective principale:
- Integrarea magazinelor noi și optimizarea lor pentru atingerea pragului de profitabilitate în primul an.
- Digitalizarea operațiunilor, cu accent pe gestionarea stocurilor și relația cu clienții.
- Extinderea prezenței regionale, vizând piețele mai puțin deservite.
Cum intenționează August să se extindă la nivel național
Digitalizarea este un pilon esențial al strategiei August pentru 2025, vizând optimizarea stocurilor și a operațiunilor zilnice. De asemenea, compania plănuiește extinderea rețelei, cu o creștere anuală a numărului de locații de 10 - 15% în următorii 3 - 5 ani.
Amintind de o experiență similară din 2015, care nu s-a concretizat, retailerul privește cu optimism oportunitatea de a prelua cele 87 de magazine Profi. Compania vede această posibilitate ca un pas important pentru a sprijini creșterea sustenabilă a pieței de retail.
„Deși experiența noastră din 2015, în contextul unei situații similare, a fost una provocatoare – când, în ciuda unei oferte competitive, magazinele au fost atribuite altui operator, fără un feedback ulterior, iar acele locații nu au reușit să își păstreze sustenabilitatea – ne uităm cu optimism spre viitor. Vedem această nouă oportunitate de preluare a celor 87 de magazine Profi ca pe un prilej de a contribui activ la o creștere sănătoasă și sustenabilă a pieței de retail”, a conchis retailerul.
Profi va fi preluat de către Mega Image
Ahold Delhaize a anunțat că autoritățile de reglementare din România au aprobat intenţia de achiziționare de la MidEuropa a pachetului de părți sociale de 100% din reţeaua românească de retail alimentar Profi Rom Food SRL (Profi). Aceasta fiind ultima cerință legală ce trebuia îndeplinită, părțile vor proceda la finalizarea oficială a tranzacției, care este planificată pentru începutul lunii ianuarie 2025.
Ahold Delhaize și-a asumat un pachet consistent de angajamente pentru a răspunde preocupărilor exprimate de Consiliul Concurenței din România legate de această tranzacție, cu scopul de a asigura stabilitatea și predictibilitatea pe piața românească de retail, în special în ceea ce privește partenerii comerciali ai celor două rețele (Mega Image și Profi).
Ahold Delhaize s-a angajat, de asemenea, să cedeze concurenților săi o serie de magazine, fără a le întrerupe activitatea și asigurând protecția personalului. Angajamentele propuse denotă interesul companiei de a asigura transparența la nivelul partenerilor comerciali, precum și de a reconfirma angajamentul Ahold Delhaize de a oferi consumatorilor produse de calitate, la un preț competitiv.
Câte magazine au cele două rețele în prezent
Profi este unul dintre cei mai importanți retaileri cu tradiție din România, operând 1.751 de magazine în întreaga țară. Este cunoscut pentru sortimentul extins de produse și valoarea oferită clienților. În anul financiar încheiat în iunie 2024, compania a înregistrat vânzări de 2,7 miliarde de euro.
Achiziția va consolida operaţiunile din România ale grupului Ahold Delhaize, care operează local sub brandul Mega Image și are 977 de magazine, în special în zonele urbane. Alăturarea celor două branduri va completa și extinde prezenţa Ahold Delhaize în România, pentru a servi mai bine atât zonele urbane, cât și cele rurale.
Intenția de a achiziționa Profi a fost anunțată pe 30 octombrie 2023.