Prin vânzarea operațiunilor sale din Italia, care cuprind 1.188 de magazine, Carrefour spune că dorește să îmbunătățească profitabilitatea și fluxul de numerar, concentrându-se pe piețele sale de bază.
Anul trecut, sucursala italiană a înregistrat o pierdere operațională de 67 milioane de euro și un flux de numerar liber negativ de 180 milioane de euro, într-un context economic și competitiv deosebit de dificil, scrie retaildetail.eu.
Cumpărătorul potențial, NewPrincess Group (fostul Newlat Group), este în prezent un producător și distribuitor de produse alimentare în diverse categorii și face acum primii pași în sectorul de retail prin această achiziție.
După achiziție, compania va deveni al doilea cel mai mare grup alimentar din Italia, cu o cifră de afaceri de 6,9 miliarde de euro. NewPrincess Group dorește să relanseze fosta rețea de supermarketuri GS (care a dispărut după ce a fost achiziționată de Carrefour).
Știrea despre tranzacție, care va fi finalizată înainte de sfârșitul anului, vine în urma unor rezultate trimestriale solide pentru retailerul francez: vânzările comparabile au crescut cu 4,4%, după o creștere de 2,9% în primul trimestru.
Pe piața internă franceză, creșterea comparabilă a fost de 2,1%. Retailerul vede din nou o creștere a volumelor după ani de declin. De asemenea, retailerul a avut performanțe bune în Spania și Belgia, precum și în Brazilia. În Polonia, retailerul se confruntă cu dificultăți din cauza concurenței acerbe.
În prima jumătate a anului, Carrefour a înregistrat vânzări de 46,6 miliarde de euro, comparativ cu 44,9 miliarde de euro în aceeași perioadă a anului precedent. EBITDA a crescut cu 1,1% la 1,9 miliarde de euro, dar rezultatul final a fost o pierdere de 401 milioane de euro, comparativ cu un profit net de 25 milioane de euro în prima jumătate a anului 2024. Potrivit companiei, acest lucru s-a datorat parțial consolidării Cora & Match în prima jumătate a anului 2025.
Nume noi la retailArena 2026: vino să înveți business de la profesioniștii din industrie