Zvonurile care circulau la sfârșitul anului trecut au fost acum confirmate oficial: sosirea în Belgia este un nou pas în strategia de expansiune europeană a Sephora, care se autointitulează lider mondial în produse de înfrumusețare prestigioase, conform Retail Detail.
Retailerul va deschide primul său magazin în țară în acest an, dar compania nu a dezvăluit încă locația.
Cu toate acestea, lanțul lansează o campanie de recrutare destinată consilierilor de vânzări și managerilor de vânzări pasionați de frumusețe.
Sephora operează 3.400 de magazine și platforme digitale în 35 de piețe, cu 50.000 de angajați și susține că are cea mai mare comunitate de fani ai produselor cosmetice peste 74 de milioane.
Cumpărătorii vor găsi o gamă de peste 500 de mărci, inclusiv mai multe mărci exclusive care nu sunt sau sunt greu disponibile în altă parte, precum și marca privată Sephora Collection.
În Belgia, sosirea gigantului cosmeticelor amenință să provoace agitație pe piața cosmeticelor.
Deocamdată, ICI Paris XL , o filială a AS Watson , este încă liderul pieței.
Analiză Risco: Cine sunt câștigătorii pieței de cosmetice din România? Marionnaud rămâne în continuare pe pierdere
În Belgia, sosirea gigantului frumuseții amenință să provoace destulă agitație pe piața cosmeticelor.
Deocamdată, ICI Paris XL, o subsidiară a AS Watson, rămâne liderul pieței. Totuși, nou-venitul Douglas este primit cu entuziasm de un număr mare de tineri cumpărători la fiecare deschidere a magazinului.
Observatorii sunt deosebit de îngrijorați de poziția apriliei, fostă Planet Parfum, care este deținută de grupul francez Bogart.