„Noul nume aduce un tribut pentru tot ce a însemnat Comtim în trecut și pentru profesioniștii care au pus industria cărnii la loc de cinste. Motiv de mândrie regională și chiar națională, brandul Comtim spune o poveste memorabilă a unei tradiții românești”, a declarat Goran Panici, Director General Comtim Romania.
Acest proces are loc în contextul reorganizării modului de raportare la nivel de grup, prin care punctele de lucru din SUA, Europa și China devin operațiuni independente de business, iar operațiunile din România vor raporta la nivel de Europa către Morliny Foods.
Comtim Romania a dezvoltat în zona de Vest a țării un sistem integrat de operațiuni „din fermă în furculiță”, pentru a oferi consumatorilor produse din carne de porc 100% românească. Produsele Comtim provin de la animalele crescute în fermele proprii, hrănite cu cereale produse local, de către fermieri din zona de Vest a țării. Din 1967 până în prezent, tradiția Comtim de a oferi consumatorului produse din carne de porc de cea mai bună calitate, proaspete, cu un gust autentic românesc.