Mondelez „reia operațiunea Oreo” în Ucraina. Gigantul american de dulciuri a redeschis deja fabrica 

Lectură de 2 minute

31 Mai 2024 - Știri și Noutăți

Mondelez „reia operațiunea Oreo” în Ucraina. Gigantul american de dulciuri a redeschis deja fabrica 

Mădălina Dinu

Abonează-te pe  

Gigantul american de dulciuri Mondelez International ar fi reînceput să producă biscuiții Oreo la unitatea sa de producție din Ucraina. Rapoartele  indică faptul că unitatea a fost repusă în funcțiune în urma unei reconstrucții complete. Mondelez a declarat că o secțiune a fabricii a fost deschisă pentru o scurtă perioadă de timp anul trecut pentru a produce ciocolată.

Sursa foto: Shutterstock

Fabrica de gustări, situată în nord-estul Ucrainei, în apropiere de orașul Trostyanets din regiunea Sumy Oblast, fusese grav avariată în urma invaziei Rusiei în prima jumătate a anului 2022, scrie Just Food.com.

Mondelez închisese unitatea încă din 24 februarie, când a început conflictul.

O sursă anonimă familiarizată cu planurile companiei a declarat că biscuiții Oreo au fost exportați în Ucraina în timp ce unitatea a fost închisă.

Pe lângă Trostyanets, Mondelez administrează și o fabrică în satul Stari Petrivtsi, în apropiere de capitala Kiev. Pe lângă Oreo, filiala ucraineană a companiei mai produce ciocolată Milka, biscuiți Tuc și Belvita, gumă de mestecat Dirol și acadele Halls.

În timp ce producția se reia la fabrica de biscuiți Oreo, compania a declarat că mărcile fabricate la Trostyanets nu vor fi aduse în Rusia, unde își desfășoară încă activitatea prin intermediul a trei fabrici.

Fabricile sale rusești din Veliky Novgorod, Pokrov și Sobinka produc gumă de mestecat, ciocolată și, respectiv, biscuiți.

Grupul a continuat să exporte unele produse în Rusia de la începutul războiului. Printre acestea se numără ciocolata Milka, care a fost furnizată din Belgia.

Citeste si:

Ucrainenii de la Brooklyn Drinks Market au atins pragul de 25 de magazine în România, într-un an de la lansare

Ucrainenii de la Brooklyn Drinks Market au atins pragul de 25 de magazine în România, într-un an de la lansare

Mondelez operează în 49 de țări europene, cu un total de 61 de fabrici pe bătrânul continent și aproximativ 34.000 de angajați. Mondelēz International, Inc. comercializează gustări în aproximativ 150 de țări din întreaga lume. Cu venituri de aproximativ 36 de miliarde de dolari în 2023, MDLZ conduce viitorul snacking-ului, cu branduri globale și locale de referință, precum biscuiții și gustările coapte OREO, Rittz, LU, Clif Bar și Tate's Bake Shop și ciocolata Cadbury Dairy Milk, Milka și Toblerone.

Retail.ro /  Retail.ro /  Știri și Noutăți /  Mondelez „reia operațiunea Oreo” în Ucraina. Gigantul american de dulciuri a redeschis deja fabrica