Decizia de a pătrunde pe piața Republicii Moldova a fost luată de conducerea Dedeman în urma unei întâlniri extrem de constructive cu Prim-ministrul Dorin Recean și alți oficiali ai Guvernului de la Chișinău, un guvern pro-european, dinamic și dedicat reformelor, care promovează stabilitatea și oportunitățile pentru investitorii străini.
Prezența Dedeman peste Prut va consolida legăturile economice românomoldovenești și va confirma atractivitatea Republicii Moldova pentru investiții majore.
Republica Moldova este o piață cu potențial real de dezvoltare, care demonstrează că este pregătită să devină parte a Uniunii Europene. Această investiție reflectă încrederea noastră în viitorul, stabilitatea și perspectivele economiei locale, dar și dorința de a contribui la dezvoltarea comunității, prin experiența și resursele pe care le-am acumulat în România.
Dragoș Pavăl, președintele Dedeman
Prin această extindere, Dedeman va aduce în Republica Moldova:
- un efect multiplicator în economie, prin parteneriate cu producători și distribuitori locali;
- standarde europene de retail și logistică
- contribuții fiscale și sociale
- programe de formare profesională și transfer de know-how pentru angajați.
Cu o rețea de 64 de magazine la nivel național, Dedeman își continuă expansiunea.
Până la finalul acestui an, va fi inaugurat magazinul din Mediaș, al 65-lea al rețelei, iar în 2026 un nou magazin își va deschide porțile la Giurgiu, bifând astfel prezența Dedeman în toate județele țării.
Mai aproape de Dedeman: TEMAD renunță la intermediar
Faptul că Dedeman își are originile la Bacău, la circa 150 km de graniță, a făcut ca această extindere să fie considerată, încă de la început, un pas natural.
Ne dorim să le oferim vecinilor noștri o experiență de cumpărare modernă și accesibilă, la standardele cu care i-am obișnuit pe clienții din România, contribuind astfel la dezvoltarea economiei locale.
Dragoș Pavăl, președintele Dedeman
Primele investiții externe ale grupului Pavăl Holding au fost realizate în anul 2023, în domeniul turismului.
În 2025, frații Pavăl au consolidat această deschidere internațională prin achiziția lanțului de bricolaj Praktiker Hellas din Grecia, fiind una dintre cele mai importante tranzacții din regiune.
Intrarea pe piața din Republica Moldova reprezintă, astfel, o continuare firească a acestei viziuni de dezvoltare regională.
Dedeman deține:
- 64 de magazine, 5 centre logistice, parc auto propriu;
- o gamă de peste 120.000 de produse (inclusiv magazinul online);
- între 7.500 și 18.000 mp - suprafaţa unui magazin;
- peste 13.500 de angajaţi;
Dedeman este afacerea de succes a doi antreprenori români. Începând cu 1992, pe parcursul celor peste 32 de ani de activitate, au dezvoltat o companie care a înregistrat un succes constant, datorat unei strategii de business desfăşurată în jurul clientului, cerinţele acestuia şi satisfacerea acestora fiind prioritare.